Blog > Komentarze do wpisu

Book Rage przyspiesza - nowy pakiet już jest!

Book Rage 7

Wygląda na to, że moje przewidywania się sprawdzają - (umiarkowany, choć jak na polski rynek ebooków to całkiem spory) sukces poprzednich pakietów sprawił, że panowie (i panie?) z ekipy Book Rage wypuszczają nowy pakiet. Brawa za tempo!

Tym razem są to dzieła polskiego mistrza horroru - Stefana Grabińskiego. Jak zauważa ekipa BR nie jest to nadal kompletne wydanie, ponieważ istnieją jeszcze zbiory, które znajdują się wyłącznie w posiadaniu kolekcjonerów, a oni zwykle nie są skorzy do dzielenia się. Niemniej jednak jest to kąsek nadzwyczaj smaczny. Dlaczego?

Zebrane w tym pakiecie utwory należą do domeny publicznej. Dlatego tym razem nie ma opcji zasilenia naszym kupnem kieszeni spadkobierców - cała kasa idzie do BR i do Fundacji Nowoczesna Polska (50:50). "Po co miałbym płacić za coś, co jest darmowe?" zaraz ktoś wykrzyknie. Wartością dodaną tego pakietu jest fakt, że zadano sobie trud dotarcia do wydań, które nie zostały tknięte przez cenzurę PRL. Tym samym są to najbardziej zbliżone do woli autora wydania, w zasadzie niemożliwe do zdobycia w papierze. A nawet jeśli, to w stanie raczej muzealnym.

Ja na pakiet się oczywiście skusiłem jak tylko się pojawił. Dobrego horroru nigdy za wiele, a to, co robi ekipa BR po prostu należy wspierać. Oby forma i tempo się utrzymały!

Podoba mi się też tematyczne uporządkowanie pakietu, choć na pewno bardziej zróżnicowane zestawy także będą się trafiać.

Na koniec lista książek z tego pakietu:

Demon ruchu. Wydanie uzupełnione – ten opublikowany po raz pierwszy w 1919 roku zbiór to najbardziej znana książka Grabińskiego, składający się z nowel związanych z tematyką kolejową – znaleźć w nich można pociągi-widma, złośliwe duchy kolei, echa przeszłych zdarzeń i tajemnicze sygnały znikąd.
Szalony pątnik  ten wydany w 1920 roku zbiór zawiera opowiadania skupiające się na śmierci i szaleństwie. Zawiera utwory: „Szary pokój”, „Nocleg”, „Znak”, „Problemat Czelawy”, „Saturnin Sektor”, „Kruk”, „Osada dymów”, „Wezwanie”, „Dziedzina”.
Księga ognia – zbiór nowel z roku 1922 związanych z tytułowym żywiołem – bohaterami są strażacy, podpalacze, piromani i czciciele ognia. Zawiera opowiadania: „Czerwona Magda”, „Biały Wyrak”, „Zemsta żywiołaków”, „Pożarowisko”, „Pirotechnik”, „Gebrowie”, „Muzeum dusz czyśćcowych”, „Płomienne gody”, „Zielone Świątki”.
Ogrojec baśni – zbiór wydanych za życia autora jedynie w prasie utworów osadzonych w konwencji baśniowej. Zawiera opowiadania: „Sad umarłych”, „Pani z Białego Kasztelu”, „Król Nenufar”, „Cud Żywii”, „Za rychło”, „Ciuciubabka”.
Wyspa Itongo – ostatnia wydana za życia Grabińskiego powieść, której pierwsza edycja ukazała się w 1936 roku. Jej bohater, Polak o zdolnościach parapsychicznych, podczas podróży morskiej rozbija się na tajemniczej wyspie na Pacyfiku.

Po przekroczeniu średniej (na tę chwilę ok. 17 zł):

Na wzgórzu róż – zbiór niepokojących opowiadań grozy z 1918 roku. Zawiera opowiadania: „Na wzgórzu róż”, „Szalona zagroda”, „Po stycznej”, „Zez”, „Cień”, „W willi nad morzem”.
Cień Bafometa  - wydana po raz pierwszy w 1926 roku powieść. Tadeusz Pomian ma stoczyć pojedynek ze swym śmiertelnym wrogiem, ministrem Praderą. Jednak ten jeszcze tego samego dnia zostaje nagle zamordowany. Przypadek czy działanie siły wyższej? I co ma z tym wszystkim wspólnego Paweł Kuternóżka, właściciel sklepu z dewocjonaliami?

środa, 12 marca 2014, zamekblyskawiczny

Polecane wpisy